W dzisiejszych czasach coraz ciężej znaleźć firmę która nie pojawia się na Facebooku czy Instagramie. Obecnie już nie tylko wielkie marki pojawiają się w tych kanałach komunikacji. Widzimy śmieszne stronki jak “Co Znosi psychika Grafika”, filmiki z kotkami i wiele innych. Poniekąd już nawet można znaleźć fanpage sezonowych parkingów czy budek z watą cukrową lub hot dogami.

Dlaczego więc Twoja firma również nie powinna się pojawić w socjalach? Dziś pokażemy wam kilka wskazówek jak rozpocząć tworzenie twojej firmy w social media.

Tworzenie fanpage’a na facebook

Założenie samego Fanpage’a nie jest skomplikowane, nie raz aż facebook wskazuje nam abyśmy takowy założyli. Wystarczy wejść w bocznym pasku w zakładkę “strony” i kliknąć utwórz stronę. Idąc zgodnie z instrukcją założenie fanpage’a zajmie nam maks 5 minut. Facebook poprowadzi nas za rękę krok po kroku.

Pierwsze grafiki na twój fanpage

Ok, fanpage już jest ale co dalej? Następnym krokiem jest dodanie grafik, czyli zdjęcia w tle oraz loga.

Zdjęcie Profilowe

Zdjęcie profilowe ma obecnie kształt koła. Dobrze jest swoje logo wkomponować właśnie w ten kształt. Jeśli mamy zdjęcie profilowe w formacie 170×170 (obecnie zalecany rozmiar przez Facebooka, aczkolwiek dobrze się sprawdzi również 300×300) nasze logo powinno zmieścić się w kole wpisanym w ten kwadrat. Uzyskamy wtedy optymalny wygląd 🙂

Zdjęcie w Tle (Cover Photo)

Następną ważną grafiką dla nas jest zdjęcie w tle, obecnie ma ono kilka formatów: Pojedyncze zdjęcie, film, czy najnowszy pokaz slajdów. Odpuścimy narazie film gdyż jest on najbardziej skomplikowany w kwestii dodania i wyświetlenia a na warsztat weźmiemy pojedyncze zdjęcie oraz pokaz slajdów. Pojedyncze zdjęcie jak nazwa sama wskazuje jest po prostu jednym zdjęciem. Pokaz slajdów to kilka zdjęć które potencjalny klient może sam przesuwać (nie zmieniają się automatycznie). Format tych kreacji na komputerach to 800×312 px, w momencie gdy odpalimy fanpage na telefonie grafika zmniejsza się do rozmiaru 562×312 px. Warto więc główną część kreacji zmieścić na tym mniejszym formacie aby zarówno osoba logująca się z komputera jak i z telefonu widziała to co najważniejsze a nie uciętą grafikę.

Messenger i auto responder

Kolejną składową jest kontakt z klientem. Niewątpliwie bez tego elementu większość biznesów umarło by jeszcze w zarodku. Kto nie lubi dostać odpowiedzi od razu? Choćby takiej pokazującej “Hej! wiemy że do nas napisałeś odpowiemy najszybciej jak się da!” od razu klient ma lepsze spojrzenie na daną firmę. Bez wątpienia auto responder to super element naszego fanpage’a. Jak go dodać? Wchodzimy w “ustawienia” (górna belka na naszym fanpage’u), po chwili z boku wyświetli nam się pasek i wybieramy “wiadomości”. Ogólnie rzecz biorąc możemy dodać 3 autorespondery i jedno zaproszenie do kontaktu. Zaproszenie to szary tekst przed wysłaniem wiadomości wyświetla się on klientom nim coś do nas napiszą. Trzy pozostałe respondery to: Wiadomość o nieobecności, Automatyczna odpowiedź i Przypomnienie o spotkaniu.

Automatyczna odpowiedź

To wiadomość jaką wysyłasz do klienta po jego odpowiedzi. Warto poinformować go w tym miejscu o tym, że ktoś odpowie na jego wiadomość najszybciej jak to możliwe.

Wiadomość o nieobecności

Informuje klienta kiedy nie pracujemy, warto ją ustawić jeśli pracujemy w wybranych godzinach oraz wyznajemy zasadę że po godzinach pracy nie zajmujemy się biznesem, a czas poświęcamy na coś innego. Klienta w tym miejscu warto informować o godzinie o której zaczyna firma pracę oraz że niezwłocznie dostanie odpowiedź. Poza tym jeśli uznasz że chcesz mu odpowiedzieć szybciej to nawet lepiej dla Ciebie ;).

Przypomnienie o spotkaniu

Jeżeli korzystamy z fanpage’a również do umawiania spotkań i ustawimy takie z klientem, facebook automatycznie przypomni mu o spotkaniu z Tobą. Bezspornie super element jeśli umawiamy te spotkania drogą elektroniczną. W końcu kto zawsze pamięta o wszystkich spotkaniach zwłaszcza jeśli zaplanował to sporo czasu temu? Niewielu.

Na zakończenie

Ufff… Jeśli przebrnąłeś przez cały tekst znasz już podstawy optymalizacji fanpage’a na facebook’u. Mamy nadzieję że podobał się tobie ten tekst. Jeśli miałbyś jakieś pytania lub potrzebowałbyś pomocy przy stworzeniu grafik albo zarządzaniu profilem odezwij się do nas 🙂 Z chęcią pomożemy!